منابع درسي

كتاب مباني ماشين‌هاي الكتريكي تاليف: استفن جي چاپمن :
كتاب مباني ماشين‌هاي الكتريكي در پنج ويرايش عرضه شده است. از زمان اولین ویرايش اين کتاب تا امروز پیشرفت سریعی در ساخت بسته‌های راه انداز بزرگتر و پیچیده‌تر حالت جامد برای موتور صورت گرفته است. در اين ویرايش آمده بود كه موتورهای DC روشی مناسب برای انتخاب کاربردهای سرعت متغیر است. این حرف امروز دیگر معتبر نیست. امروز سیستم متداول برای کنترل سرعت غالباً موتور القایی با مدار راه انداز حالت جامد است. موتورهای DC عمدتا کاربردهای خاصی یافته‌اند.
ویرايش سوم کتاب تغییر ساختاري قابل توجهی داشته تا این تغییرات را منعکس سازد. مطالبی هم اینک درباره موتورها و ژنراتورهای AC در فصل 4 تا 7 و قبل از پرداختن به ماشین‌های dc گفته شده است. ضمناً مبحث ماشین های DC در مقایسه با ویرايش‌های قبل خلاصه‌تر شده است.
كتاب مباني ماشين‌هاي الكتريكي تاليف استفن جي چاپمن در ويرايش چهارم اين كتاب، در فصل 1 مقدمه‌ای بر مفاهیم اساسی ماشین آمده است. این فصل با اعمال این مفاهیم به ماشین DC خطی که ساده‌ترین مثال از یک ماشین است، پایان می‌پذيرد. فصل 2 موضوع ترانس را تحت پوشش قرار داده و فصل 3 به مقدمه‌ای بر مدارهای الکترونیک قدرت حالت جامد می‌پردازد كه مطالب اين فصل اختیاری است، ولی بحث کنترل موتور AC و DC را در فصل‌های 7 ، 9 و 10 پشتیبانی می‌نماید. پس از فصل 3، مدرس ممکن است مطالب تدریس DC یا AC را انتخاب نماید. فصل های 4 تا 9 ماشین‌های AC را پوشش داده است و فصل‌های 8 و 9 در مورد ماشین‌های DC است. ترتیب فصول به کلی مستقل از یکدیگر نوشته شده‌اند، بنابراین مدرس به بهترین وجه خواهد توانست ترتیب موارد را اختیار کند. مثلا یک دوره یک ترمی با تاکیدی بر ماشین‌های ACمی‌تواند از فصل های 1 الی 7 انتخاب شود و بقیه زمان به ماشین‌های DC تخصيص یابد. یک دوره یک ترمی با تاکید بر ماشین‌های DC می‌تواند شامل فصول 1 ، 3 ، 8 و 9 بوده و بقیه زمان به ماشین‌های AC اختصاص پیدا کند.
فصل 10 مربوط به موتورهای تک فاز و ماشين‌هاي مخصوص است. مانند موتورهای یونیورسال، موتورهای پله‌ای، موتورهای بدون جاروبک DC و موتورهای قطب حفاظت شده است. در پايان هر فصل تکالیف منزل و مروري مجدد بر موارد درسي است. در سال های اخیر، در روش‌های تدریس ماشین به رشته مهندسي برق و دانشجویان فنی برق، تغییرات مهمی صورت گرفته است. ابزارهای تحلیل خوبی مانند نرم افزار متلب (MATLAB) به طور گسترده دراختیار قرار گرفته است. این ابزارها محاسبات خیلی پیچیده را ساده کرده و به دانشجویان اجازه می‌دهند تجربیات لازم را کسب نمایند. مثلا دانشجویان از متلب در فصل 7 برای محاسبه منحنی مشخصه گشتاور – سرعت موتورهای القایی استفاده می‌کنند تا خواص موتورهای القایی دو قفسی را آشکار نمایند.
این کتاب نرم افزار متلب را آموزش نمی‌دهد، بلکه فرض می‌کند که دانشجو در گذشته با آن آشنا شده است. همچنین کتاب به این که دانشجو متلب را گذرانده وابسته نیست. متلب در صورت وجود، تجربه آموختن را افزایش می‌دهد ولی اگر موجود نباشد مثال‌های حاوی متلب به راحتی حذف می‌گردند ولی بقیه مطالب هنوز دارای مفهوم هستند.
كتاب مباني ماشين‌هاي الكتريكي تاليف استفن جي چاپمن مولف كتاب آقاي «استفن ج . چاپمن» پروفسور دانشگاه ملبورن استرالیا است.
آخرين ويرايش اين كتاب تحت عنوان ويرايش پنجم در سال 2012 توسط انتشارات Mc Graw Hill منتشر شده است.

در ادامه لينك دانلود كامل ويرايش چهارم اين كتاب به تفكيك فصول مختلف آورده شده است تا دانشجويان محترم و ساير علاقمندان بتوانند از منابع اصلي متناسب با نياز خود استفاده نمايند.
معرفي و دسترسي آسان به منابع درسي از جمله اهداف پيش بيني شده براي اين بخش از سايت است.
در اين قسمت سعي شده مطالب درسي در قالب‌هاي مختلف از جمله كتاب‌هاي درسي موجود به صورت الكترونيكي (E-Book) جزوات درسي، خلاصه مطالب درسي جمع آوري و ارائه شود.
همچنين براي هر يك از دروسي كه توسط اينجانب ارائه مي‌شود با توجه به نياز دانشجو، سوالاتي را طراحي كرده‌ام كه بصورت فصل به فصل در اختيار شما قرار خواهم داد كه جهت رويت و دريافت آنها به بخش مطالب درسي مراجعه فرماييد..

| صفحه نخست | لینک‌های مرتبط | نقشه سایت | حریم شخصی کاربران | حسین غفارپور